Nie zmarnujcie niepodległości...

Opublikowano w Życie szkolne

...czyli o obchodach 100. rocznicy odzyskania niepodległości w Zespole Szkół w Wołczynie.

W piątek, 9 listopada w szkole odbyła się główna część uroczystości poświęconych 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Była to kulminacja wydarzeń, do których przygotowywaliśmy się od kilku miesięcy. O godzinie 9.00 dyrekcja szkoły, uczniowie, nauczyciele z zaproszonymi gośćmi spotkali się w auli, gdzie pani Bronisława Pastwińska, do niedawna Prezes Koła Terenowego Związku Sybiraków w Kluczborku, odznaczyła odznaką Na Pamiątkę 100-lecia Odzyskania Niepodległości 1918-2018 kilka należących do naszego lokalnego środowiska osób współpracujących z Sybirakami. Odznaczeni zostali m.in. burmistrz Wołczyna, pan Jan Leszek Wiącek, i dyrektor Zespołu Szkół, pani Ewa Włos.

Warszawa jest piękna

Opublikowano w Życie szkolne

Nasza 3-dniowa wycieczka klasowa do Warszawy była niezapomniana. Zwiedziliśmy wiele pięknych miejsc. Ogrody Królewskie przy Pałacu w Wilanowie oraz Łazienki Królewskie zachwyciły nas jesiennymi barwami. Wycieczka także była dobrą lekcją historii, ponieważ odwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Bieg Patrona

Opublikowano w Życie szkolne

W miniony piątek (20.10.2018 r.) odbył się w naszej szkole XII Bieg Patrona. Uczniowie biegli w czterech kategoriach: dziewczyny - gimnazjum i szkoła podstawowa, chłopcy - gimnazjum i szkoła podstawowa oraz oczywiście chłopcy i dziewczyny z liceum. Męska część naszej szkoły miała do przebiegnięcia dwa okrążenia, a damska tylko jedno.

Najlepszymi kibicami okazała się klasa 1LO, która dla swojego faworyta, Huberta, przygotowała transparent i energicznie zagrzewała go do wygranej.

Pies, który gryzie własną nogę

Opublikowano w Życie szkolne

Wrogość w ludzkiej wersji to zupełny brak ciekawości drugiego człowieka. Pod tym względem jesteśmy gorsi niż zwierzęta, nie ma na Ziemi drugiego gatunku tak bezinteresownie wrogiego do siebie samego. Czułość to dla mnie ciekawość, otwartość i wola spotkania. Starcza jej niestety zwykle tylko dla najbliższych. /Malina Prześluga/

Wyjazd popołudniowy. Czy to jest możliwe? Oczywiście. 18 października część osób z klasy 1 LO wraz z wychowawczynią Iwoną Baldy pojechała na wycieczkę po lekcjach do Opolskiego Teatru Lalki i Aktora w Opolu. Mieliśmy okazję pierwszy raz być na próbie czytanej, którą był dramat pt. „Czułość” Maliny Prześlugi. Było to spotkanie w ramach cyklu DRAMAT W AKCJI.

Plakat – sok wyciśnięty z owocu filmu

Opublikowano w Życie szkolne

23 października 2018 r. grupa licealistów, na zaproszenie pani Iwony Baldy, wzięła udział w warsztatach zorganizowanych w Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Kluczborku. Zajęcia poprowadziła dr Justyna Budzik - adiunkt w Zakładzie Filmoznawstwa i Wiedzy o Mediach Uniwersytetu Śląskiego.

Literacki Śląski Wawel

Opublikowano w Życie szkolne

19 października 2018r. w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu odbył się kolejny, XXIX już Turniej Poetycki dla młodzieży. Naszą szkołę reprezentowało siedem młodych poetek: Zuzia Jaszczak (VIIB), Julka Bednarczuk (I LO), Małgorzata Betkier, Milena Sarnowska i Julka Mendel z II LO oraz Natalia Nalepa i Paulina Jantos z III LO.

Dziewczyny zaprezentowały licznej widowni swoje wiersze. Myślą przewodnią tegorocznego spotkania była setna rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz Rok Zbigniewa Herberta. Poziom tegorocznych Literackich Potyczek był niezwykle wysoki. Wzięło w nich udział ponad 30 literatów. Międzynarodowe jury doceniło talent naszych licealistek i przyznało M. Sarnowskiej pierwsze miejsce a N. Nalepie drugie. Serdecznie gratulujemy!

Niepodległa - Konkurs Pieśni Patriotycznej

Opublikowano w Życie szkolne

Tegoroczna – XVI edycja Wojewódzkiego Konkursu Pieśni Patriotycznej ma szczególny charakter ze względu na zbliżające się Święto Niepodległości w setną rocznicę powrotu Polski na mapę Europy.

Celem konkursu jest popularyzacja różnorodnych pieśni patriotycznych, wyłonienie szczególnie uzdolnionych wokalistów i wybitnych interpretacji muzycznych oraz celebracja rocznicy.