Dzień Patrona 2015

Opublikowano w Życie szkolne

Dnia 20 października w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Patrona. Z tej okazji rano udaliśmy się do kościoła, po mszy świętej przeszliśmy do hali sportowej, a na koniec klasy drugie gimnazjum wysłuchały w auli wykładu brata Krzysztofa Czeczki o Janie Pawle II jako o papieżu rodziny.

Msza rozpoczęła się około 8:15, a celebrowali ją br. Michał Ferenc oraz br. Krzysztof Czeczko. Homilię wygłosili bracia Michał Ferenc i Artur Borkowski. Zaskoczyli wszystkich początkową rozmową br. Michała przez telefon; chwila ciszy, śmiechów, może nawet niepokoju. I nagle… pojawia się br. Artur. Razem pokazali nam, jak ważne jest, by być czujnym. Z publiczności wybrali p. Koskę i dali mu posłuchać muzyki. Br. Michał stanął za nim i gotów byłby mu ofiarować sto złotych, gdyby tylko p. Koska się odwrócił. Niestety, nasz szkolny psycholog nie był czujny, bo na uszach miał słuchawki…

Zobacz więcej zdjęć

I to właśnie chcieli nam przekazać bracia Artur i Michał – abyśmy zawsze byli czujni i oczekiwali niespodziewanego przyjścia Pana Jezusa. Po mszy uczennice Natalia Nalepa i Kamila Siedlecka podziękowały braciom za obecność i wygłoszenie homilii oraz wręczyły im słodkie upominki.

Na hali sportowej rozpoczęła się uroczystość. Po wejściu pocztów sztandarowych i pocztu flagowego głos zabrała pani dyrektor Ewa Włos. Przywitała wszystkich zaproszonych gości i społeczność szkolną obecną na hali, po czym wygłosiła krótkie przemówienie o podwójnej uroczystości, jaką nasza szkoła w tym dniu obchodziła: Dzień Patrona oraz dziesięciolecie nadania szkole imienia Jana Pawła II. Następnie głos zabrał wiceburmistrz Wołczyna, pan Bogusław Adaszyński. Odwołał się do nauczania Papieża o rodzinie. Wskazał ją jako wartość najważniejszą w życiu każdego człowieka. Przekazał także ważną myśl: byśmy jako uczniowie szkoły, która ma tak wielkiego Patrona, nauczyli się czerpać z Jego nauczania.

Ponownie głos zabrała pani dyrektor, przedstawiając historię szkoły ściśle połączoną z kolejnymi etapami wiodącymi do kanonizacji Jana Pawła II – świętego Jana Pawła II. W tym czasie pani Małgorzata Jendrysiak wraz z uczennicami klasy III b- Martą Zasobniak i Kamilą Siedlecką rozdały zaproszonym gościom rysunki szkoły, wykonane przez Magdalenę Michalak.

Później nastąpiło zaprzysiężenie uczniów klas pierwszych gimnazjum i liceum. Ślubowanie odebrała pani dyrektor i pan burmistrz. Akty pasowania odczytały przewodniczące samorządów uczniowskich Publicznego Gimnazjum - Natalia Harmatiuk oraz Liceum Ogólnokształcącego -Ewa Betkier.

Całą uroczystość poprowadzili uczniowie klasy III b Dagmara Jewtuch i Marcel Schudok, którzy przedstawili tradycje szkoły, wprowadzając w nie pierwszoklasistów: o Pielgrzymce Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę, w której udział wzięła p. Arleta Sójka-Cizio wraz z bratem Robertem Millerem i pocztem sztandarowym; o udziale uczniów naszego gimnazjum w kweście „Dzieło Nowego Tysiąclecia”; o szkolnych konkursach: literackim i plastycznym oraz o Biegu Patrona.

Konkurs literacki pt. „Jan Paweł II – patron rodziny” w kategorii gimnazjum wygrała Paulina Jantos, drugie miejsce zajęła Karolina Stępień, natomiast trzecie miejsce – Ewa Kozińska i Adrianna Rybak. W liceum zdaniem jury najlepszą pracę napisała Aleksandra Kamińska, drugie miejsce przypadło Wiktorii Gołębiowskiej, natomiast trzecie – Aleksandrze Kuce i Dominice Schudok. Laureatki przedstawiły publiczności nagrodzone teksty.

Konkurs plastyczny pod tym samym tytułem wygrała Marta Zasobniak. Drugim miejscem nagrodzona została Aleksandra Kmiecik, trzecim Małgorzata Sarnowska, a wyróżnienia otrzymały Dagmara Wider i Dominika Jachym.

Bieg Patrona w kategorii dziewczęcej gimnazjum wygrała Małgorzata Betkier, 2. miejsce zajęła Anna Mały, a 3. – Roksana Nowak. Wśród chłopców w gimnazjum najlepszy był Piotr Sypko, po nim na metę dotarli Paweł Kwaśnicki i Grzegorz Gajek. W liceum w kategorii dziewcząt klasyfikacja przedstawia się tak: 1. miejsce zajęła Joanna Lech, 2. miejsce zajęła Ewa Betkier, a 3. – Aleksandra Stelmaszyk, a wśród chłopców - 1. miejsce zajął Szymon Kukla, 2. miejsce zajął Sebastian Bitka, a 3. – Przemysław Ogrodowiak.

Uroczystość uświetnił chórek pod przewodnictwem pani A. Sójki-Cizio, który oprócz hymnów – państwowego i szkolnego zaśpiewał również piosenkę zespołu „Ich Troje” pt. „Tato, nie pij” oraz „Rzekę marzeń” zespołu „Bajm”.