Spotkanie w Regensburgu - Comenius

Opublikowano w Comenius

Mija drugi rok realizacji projektu Comenius "Podróż w czasie i przestrzeni. Architektura mostem pomiędzy teraźniejszością a przeszłością" Liceum Ogólnokształcącego w Wołczynie.

GLZS realizuje równolegle 2 takie projekty, promując jednocześnie swoją placówkę i gminę w krajach UE. W Gimnazjum, koordynatorem projektu jest Pani Beata Tyszkowska (projekt realizowany w języku angielskim) w Liceum - Pani Barbara Łobos-Jastrzębska (projekt w języku niemieckim).

W przedmikołajkowy wieczór 5 grudnia br 6 uczennic (Natalia Benk, Aleksandra Kamińska, Aleksandra Kuka, Nicol Męcfel, Paula Przygoda-Kuś, Dominika Schudok) i 3 opiekunów (P.Ewa Włos, P.Barbara Łobos-Jastrzębska, P.Beata Kwiatoń-Czernik) wyjechało do Niemiec – do Regensburga.  Tam zwiedziliśmy m.in. Monachium, Norymbergię, Kelheim, a także piąte co do wielkości miasto Bawarii - Regensburg. W Regensburgu podziwialiśmy tamtejszą starówkę, wpisaną od 2006r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zachowała się ona w bardzo dobrym stanie i tworzy największą tego typu starówkę na terenie Niemiec. W Regensburgu zobaczyliśmy największe koncerny przemysłowe takie jak: Siemens, AG, Infineon, BMW.  Zwiedziliśmy też pałac należący do arystokratycznej rodziny książęcej Thurn und Taxis.

Zobacz więcej zdjęć

W Monachium licząc na spotkanie z Robertem Lewandowskim odwiedziliśmy Allianz Arenę. W Kelheim - zbudowaną na wzór ateńskiego Partenonu - Walhallę, gdzie znajdują się popiersia osób zasłużonych dla narodu niemieckiego. Wśród nich znalazł się nawet nasz wielki Polak Mikołaj Kopernik. W zwiedzanych miastach zobaczyliśmy wiele jarmarków bożonarodzeniowych z przepięknymi dekoracjami i artykułami świątecznymi.

Wiele czasu poświęciliśmy pracy nad naszym projektem „ Architektura [...]”. Owocem naszego spotkania było rozplanowanie dalszej pracy, kończącej stworzenie europejskiej gry planszowej o zabytkach architektury państw uczestniczących w projekcie, tj. Polski, Niemiec, Turcji, Czech i Grecji. Dzięki spotkaniu w Niemczech po raz kolejny mogliśmy udoskonalać nasze zdolności językowe oraz umiejętność pracy w grupach. Jednocześnie poznaliśmy kulturę innych narodów, a także zawarliśmy nowe znajomości. Wróciliśmy pełni wrażeń i z uśmiechem na twarzy.

Kolejne - ostatnie spotkanie, planowane jest w miesiącu marcu 2015 w Polsce - w Wołczynie.

Artykuł opracowały: P. Kuś, D. Schudok, A. Kuka, B. Łobos-Jastrzębska