Sukces naszych młodych poetów w Brzegu

Opublikowano w Życie szkolne

9 października br. uczniowie, piszący wiersze,uczestniczyli w Zamkowym Turnieju Poetyckim dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, który odbył się z okazji XXV Najazdu Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu. To cykliczna impreza organizowana przez ZSZ nr 1 przy współudziale Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, reprezentowanego przez organizatora turnieju p. Janusza Wójcika.

Zmagania turniejowe odbyły się w przepięknym o tej porze roku zamku brzeskim, a konkretnie w Muzeum Piastów Śląskich. Naszą szkołę reprezentowało 7 uczennic- dwie z gimnazjum i pięć z liceum. Po konkursowych odczytywaniach wierszy, profesjonalne jury, w skład którego weszli uznani poeci z: Polski, Ukrainy, Czech i Litwy, rozpoczęło 2-godzinne obrady, gdyż w turnieju wzięło udział ponad 40 uczestników ( 80 wierszy do oceny ).

Werdykt jury był dla naszej szkoły niezwykle radosny, gdyż I miejsce w kategorii gimnazjum zajęła Paulina Jantos z klasy II e, natomiast w kategorii szkół ponadgimnazjalnych Ola Kamińska z klasy II LO zajęła II miejsce. Laureaci otrzymali cenne nagrody ( czeki pieniężne, nagrody książkowe i dyplomy ), ufundowane przez Marszałka Województwa Opolskiego. Szkoda, że nie wszyscy zostali nagrodzeni, ale konkurs rządzi się swoimi prawami - są wygrani i przegrani, ale jak powiedziała przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego, ten kto w formie wiersza potrafi przekazać myśli i emocje zawsze jest wygrany, zwłaszcza w dobie komputerów i telefonów komórkowych, przez które porozumiewamy się skrótowo, lakonicznie.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom.

Paulina Jantos