Gimnazjalne Kulturalia - Kamila

Opublikowano w Życie szkolne

Dnia 17 czerwca odbyły się w naszej szkole Gimnazjalne Kulturalia w trakcie których odbyła się premiera spektaklu Kamila do powieści pisarki Pani Ewy Barańskiej.
Ewa Barańska to polska pisarka, scenarzystka, autorka książek dla młodzieży, powieści obyczajowych, sensacyjnych i fantastycznych, członek Związku Literatów Polskich. Urodzona w Krzyżkowicach na Opolszczyźnie, obecnie mieszkająca w Rzeszowie. Pani Barańska z przyczyn obiektywnych nie mogła pojawić się na naszym spektaklu, ale napisała do nas ciepły list, który- obecnym, odczytała Pani Barbara Łobos- Jastrzębska.

Kamila to projekt klasy III B, wychowawcy i opiekuna szkolnego koła teatralnego, Pani Anny Kasperczyk. Po zwróceniu się do Pani Barańskiej o możliwość scenicznej adaptacji Kamili, nawet nie myśleliśmy, że autorka specjalnie dla nas napisze scenariusz do swojej powieści.

Zobacz więcej zdjęć

Kamila opowiada o uczniach renomowanego liceum, do którego nie każdy gimnazjalista jest w stanie się dostać. Tworzą różnorodną, ale zgraną paczkę. Są w niej indywidualności, ale i szare myszki. Jedną z nich jest tytułowa Kamila. Dziewczyna nosi w sobie tajemnicę, której klasa woli nie zauważać. Zawsze na uboczu, wciąż sama, niezrozumiana i odsunięta. Powoli jednak otwiera się przed kilkoma koleżankami. Niespodziewanie Kamila popełnia samobójstwo...

Mimo, iż Kamila dotyka tematów delikatnych, takich jak przemoc w rodzinie, samobójstwo, należy pamiętać, że przedstawia świat taki, jaki kręci się wokół nas. „KAMILĄ”, chcieliśmy zwrócić uwagę i zapytać Czy w naszym własnym świecie jest ktoś, kogo uciekający wzrok i skulona postawa są nam zupełnie obojętne? Czy potrafimy stawić czoło problemom, czy tylko uciekać? Dlaczego dopiero po czyjejś śmierci dostrzegamy to, czego już nie ma, a co było na wyciągnięcie naszej ręki? Często jesteśmy obojętni na to, że na naszych oczach innemu człowiekowi dzieje się krzywda. Ilu z nas reaguje na gnębienie nieśmiałej koleżanki? Ilu z nas naraziłoby swoją nienaganną reputację by wstawić się za kimś, kto tego potrzebuje?

Na zakończenie Dyrektor Szkoły- Pani Ewa Włos, podkreśliła przesłanie Kamili i podziękowała aktorom sukcesu spektaklu, nie ukrywając, że ze względu na temat sztuki, miała małe obawy, co do tej wystawienia.

Sztuka KAMILA będzie wznowiona w nowym roku szkolnym. Obsada aktorska będzie inna, gdyż część uczniów opuszcza mury naszej szkoły. Mam jednak nadzieję, że również wtedy, będziemy mogli cieszyć się sukcesem Kamili, tym bardziej, że sztuka będzie zgłoszona na festiwal Maskarada w Rzeszowie.
Wszystkich zachęcamy do książek autorstwa Ewy Barańskiej! :-)
Za „Kamilę” serdecznie dziękuję:
Pani Ewie Barańskiej- jej twórcy
Pani Dyrektor, która uwierzyła w nasz sukces
Pani Marzannie Ossolińskiej-Olszyńskiej i Pani Ani Kasperczyk
moim wspaniałym wychowankom-uczniom klasy III B
rodzicom uczniów mojej klasy
nauczycielom, pracownikom obsługi

B. Ł.-J.