Wycieczka w Dolinę Dunaju

Opublikowano w Życie szkolne

Dolina Dunaju z jej centralnym miastem – Wiedniem – była celem trzydniowej wycieczki Grona pedagogicznego, pracowników administracji i obsługi GLZS w Wołczynie.

Po 9-godzinnej, dość męczącej, podróży dotarliśmy do uroczego miasta Melk, leżącego nad Dunajem (Dolna Austria), zwiedzaliśmy starówkę oraz dzielnice i ogrody opactwa Benedyktynów – jednego z największych barokowych zespołów sakralnych w Europie. Warto to zobaczyć.

Następnie przepłynęliśmy statkiem po Dunaju, podziwiając przepiękne widoki, do Durnstein – średniowiecznego miasteczka na wzgórzu nad Dunajem. Tu niegdyś był więziony król Ryszard Lwie Serce, chętni wybrali się do ruin zamku, gdzie król był przetrzymywany. Wcześniej spacerowaliśmy romantycznymi zakątkami miasteczka.

Pełni wrażeń wieczorem przejechaliśmy do Wiednia, do hotelu „Sophienalpe”, gdzie nocowaliśmy dwie noce.

Kolejny dzień (sobota), po śniadaniu, rozpoczęliśmy przejazdem do zespołu pałacowo-parkowego Schonbrunn – letniej rezydencji cesarzy austriackich. Pałac robi na zwiedzających niezapomniane wrażenia. Zwiedziliśmy Komnaty Cesarskie, kompleks pałacowy i mimo upału przespacerowaliśmy się po przepięknie ukwieconym parku, zapach kwitnących róż towarzyszył nam cały czas.

Nieco zmęczeni palącym słońcem pojechaliśmy do centrum Wiednia. Tu czekała nas moc atrakcji: przejechaliśmy Ringiem, oglądnęliśmy: Park Miejski, Operę, Hofburq, Parlament, Ratusz, Kościół Wotywny, Hunderwasserhaus, Belvedere.

O godzinie 16:00 spotkaliśmy się z panią Małgosią – przewodniczką, która w stroju ludowym przeprowadzała nas dziedzińcami kompleksu pałacowego, ulicą Graben, zwiedziliśmy również katedrę również katedrę św. Szczepana. Z zaciekawieniem słuchaliśmy jej opowieści o cudownej architekturze stolicy.

Wieczorem przejechaliśmy do dzielnicy winiarzy Grinzing i tam zjedliśmy obiadokolację – tradycyjne potrawy austriackie – towarzyszyli nam dwaj muzycy ze skrzypcami, którzy znanymi melodiami (w tym również polskimi) starali się uatrakcyjnić nam ten wieczór.

W ostatnim dniu, po przyjeździe do centrum Wiednia zwiedziliśmy park miejski z pomnikiem J. Strawssa, gdzie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Następnie część uczestników wycieczki uczestniczyła w mszy św. sprawowanej przez br. Romana Łukaszewskiego (odszedł z naszej parafii w ubiegłym roku), po której zwiedziła krypty, gdzie znajdują się sarkofagi cesarzy austriackich. Pozostali w tym czasie zwiedzali miasto.
Niestety, trzeba było pożegnać piękny Wiedeń i wracać do domu.