Wymiana ze szkołą z Hassloch

Opublikowano w Życie szkolne

22 maja 2016 roku ja i pięcioro moich kolegów z klasy 1b wzięliśmy udział w wymianie młodzieży z partnerską szkołą Realschule plus w Haßloch. Wraz z nami pojechały dwie nauczycielki, pani B.Mioska i pani B.Czernik.

Dojechaliśmy na miejsce wieczorem, zjedliśmy kolację i udaliśmy się do hotelu, aby odpocząć po długiej podróży. Na drugi dzień wstaliśmy wczesnym rankiem i udaliśmy się na spotkanie z panią dyrektor szkoły w  Haßloch. Na miejscu wicedyrektor, pan Marcus oprowadził nas po budynku i opowiedział, jakie są zasady i tok nauczania w ich szkole. Szkoła była bardzo ładna i kolorowa. Po spotkaniu pan Marcus wręczył nam bilety do Holidayparku. Było tam mnóstwo karuzel i innych atrakcji. Wszyscy się świetnie bawili.

W trzecim dniu wycieczki wraz z uczniami z zaprzyjaźnionej szkoły, pojechaliśmy do miejscowości Osthofen, gdzie zwiedziliśmy i poznawaliśmy historię obozu koncentracyjnego. Następnie zobaczyliśmy miasto Worms z przepiękną katedrą i najstarszym cmentarzem żydowskim w europie.  Czwartego i już ostatniego dnia naszego pobytu w Niemczech wyruszyliśmy do miasta Meinz, w którym zwiedziliśmy piękne zabytkowe kościoły. Następnie poszliśmy do Landtag, gdzie uczniowie z partnerskiej szkoły i my także mieliśmy lekcje na temat "jak wyglądają obrady sejmowe", w których sami uczniowie wcielali się w role polityków i prowadzili obrady.

Po południu wyjechaliśmy w drogę powrotną do naszego kraju. Na miejsce dotarliśmy w godzinach porannych a tutaj czekali już na nas stęsknieni rodzice.

Bardzo podobało mi się na wymianie. Poznałam nowych kolegów i miałam okazję wykorzystać zdolność mówienia w języku angielskim lub niemieckim. Mam nadzieję, że kiedyś jeszcze wezmę udział w takiej wycieczce integracyjnej.

Julka