XLIII Olimpiada Geograficzna - finał okręgowy w Jeleniej Górze

Opublikowano w Życie szkolne

W weekend poprzedzający rozpoczynające się ferie zimowe w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze miał miejsce finał okręgowy XLIII Olimpiady Geograficznej, w którym wzięły udział uczennice z naszego liceum, z klasy I Natalia Nalepa i z klasy III Joanna Adamską. Było to możliwe dzięki napisaniu przez nie prac badawczych redagowanych przy wsparciu nauczyciela geografii, p. Bogusława Włosa. Zostały one ocenione na ponad 80 punktów na 100 możliwych przez Komisję Okręgową działającą przy Uniwersytecie Wrocławskim. W sobotę odbyła się część pisemna olimpiady, składająca się z trzech podejść. W tym roku każde z nich dotyczyło głównie geografii Polski, co było dla uczestników sporym zaskoczeniem. Niestety, dziewczętom zabrakło punktów aby zakwalifikować się do części ustnej, w której następnego dnia wzięły udział w charakterze publiczności. Mogły zobaczyć pytania quizowe oraz prezentacje poszczególnych uczestników drugiej części zawodów, po których odbyło się uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród.

Pierwszego dnia po zmaganiach z pytaniami organizatorzy zorganizowali ciekawą wycieczkę do Muzeum Karkonoskiego, do Parku Miejskiego na Wzgórzu Kościuszki, gdzie znajduje się zbudowany z kamienia model przekroju geologicznego przez Sudety Zachodnie oraz do Kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego, dawnego Kościoła Garnizonowego, który jednorazowo może pomieścić ponad 8 tys. wiernych, z tego 4 tys. na siedząco!

W olimpiadzie na szczeblu okręgowym wzięło udział 77 uczestników z województwa dolnośląskiego i opolskiego. Finał okręgowy wygrał Mateusz Kiczak, uczeń II LO w Wałbrzychu, a do finału centralnego w Suwałkach zakwalifikowało się łącznie 12 uczniów głównie z liceów we Wrocławiu i Opolu oraz po jednym przedstawicielu z Głogowa i Świdnicy.

Należy nadmienić, że w pierwszym etapie wzięła udział także Ewa Betkier z kl. III jednak nie udało jej zakwalifikować się do następnego szczebla. Niebawem w miesiącu maju zostaną opublikowane tematy prac kolejnej XLIV Olimpiady Geograficznej, której finał rozegrany zostanie w regionie legnickim na Dolnym Śląsku. Wszystkich miłośników geografii zachęcamy do napisania pracy i spróbowania swoich sił w tym dość wymagającym challenge'u. Na oddanie pracy jest sporo czasu bo upływa on z końcem października 2017. Zapraszamy :)