II FESTIWAL NAUKI W LICEUM JUŻ ZA NAMI ...

Opublikowano w Życie szkolne

Beniamin Franklin kiedyś rzekł: „Powiedz mi, to zapomnę. Naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie, to się nauczę”. Tymi słowami rozpoczął się 29 marca 2017 roku drugi już Festiwal Nauki. Był to nietypowy dzień. Pozostawiliśmy szkolne ławki, by w nieco odmienny sposób wzbogacić swoją wiedzę oraz powtórzyć, być może znane niektórym z nas wiadomości.

Spotkanie rozpoczęła p. dyrektor Ewa Włos, która ciepło i serdecznie powitała znamienitych gości oraz uroczyście otworzyła Festiwal. Podała ideę, która przyświeca temu przedsięwzięciu i nakreśliła meritum jego tworzenia. Następnie głos zabrał burmistrz miasta Wołczyna – Jan Leszek Wiącek.

Kolejnym punktem programu był wykład rektora Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu – profesora Andrzeja Rokity. Z wielką pasją opowiedział naszym licealistom o swojej pracy. Parokrotnie podkreślał, że jest „Chłopakiem z Wąsic”, który kocha sport i bez niego nie wyobraża sobie życia. Udowodnił, że właśnie sport jest zjawiskiem silnie integrującym i zbliżającym do siebie ludzi. Chciał, by nasza społeczność uświadomiła sobie, że „ruch jest życiem, a życie jest ruchem”.

Drugim szacownym gościem był dyrektor Radia DOXA ksiądz Krzysztof Faber. W młodości mieszkał po sąsiedzku – w niewielkiej wsi koło Wołczyna, w Rożnowie. Przed podjęciem pracy w radiu pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Zygmunta i Jadwigi Śląskiej w Kędzierzynie-Koźlu oraz w opolskiej katedrze. Jak sam twierdzi, dziś chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że radio może być świetnym narzędziem ewangelizacji.

Ser­ce to cząstka człowieka,
które tęskni, kocha i czeka.

Tymi słowami Adama Mickiewicza rozpoczął się trzeci punkt programu - krótki montaż słowno-muzyczny przygotowany przez licealistów z klasy trzeciej. Było to podsumowanie i przypomnienie wiadomości na temat życia i twórczości tego wielkiego polskiego wieszcza.

Przyszedł czas na warsztaty, które poprowadzili kolejni zaproszeni na tę uroczystość naukowcy.

*Pierwszy pod hasłem „Izolacja DNA metodą kuchenną” został przygotowany przez pana doktora inżyniera Bartosza Kozaka – pracownika Katedry Genetyki, Hodowli Roślin i Nasiennictwa z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

„Zastosowanie metod komputerowych w mechanice płynów” - było to spotkanie z panem doktorem inżynierem Jackiem Wydrychem z Wydziału Mechanicznego – Katedry Mechaniki i Podstaw Konstrukcji Maszyn z Politechniki Opolskiej.

„Tożsamość jednostki” to kolejne warsztaty z dwoma paniami – doktor Małgorzatą Alberską i magister Marleną Piotrowską z Wydziału Nauk Społecznych z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Po nich nastał czas podsumowań, wręczenia okazjonalnych upominków i zakończenia II Festiwalu Nauki w naszym liceum.