XLIV Olimpiada Geograficzna - finał okręgowy w Legnicy

Opublikowano w Życie szkolne

Tym razem to Legnica była gospodarzem XLIV Olimpiady Geograficznej dla uczniów z województwa dolnośląskiego i opolskiego, który odbył się w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w dniach 10-11 lutego 2018r. Nasze liceum reprezentowali Natalia Nalepa i Mateusz Łężny, którzy aby się tam zakwalifikować musieli napisać pracę badawczą na jeden z 4 zaproponowanych przez Komitet Główny w Warszawie tematów. Zarówno Mateusz jak i Natalia wybrali zagadnienie dotyczące wzajemnych relacji i powiązań miasta Wołczyn ze swoim otoczeniem i uzyskując wymagany próg 75 pkt (na 100 pkt) dostali przepustkę do finału okręgowego.

W sobotę do etapu pisemnego w trzech podejściach przystąpiło 79 uczniów, spośród których do niedzielnej części ustnej wytypowano 22 uczniów z najlepszymi wynikami. Wśród nich znalazł się również Mateusz, natomiast Natalii zabrakło kilku punktów do kolejnej kwalifikacji. Natalia tak wspomina to wydarzenie: "Było to już moje drugie spotkanie z Olimpiadą, więc po części pisemnej aby nie myśleć zbyt dużo o tym, ile jeszcze czasu do ogłoszenia listy osób kwalifikujących się do etapu ustnego, poszłam na krótki spacer. I o godz. 20:00 ogłoszono, kto osiągnął magiczny próg kwalifikacji (który w naszym okręgu wynosił 73 punkty – był to jeden z najwyższych progów w Polsce, co świadczy o wysokim poziomie uczestników). Niestety, brakło mi naprawdę niewiele do przekroczenia tej liczby. Z radością odkryłam jednak, że na tej liście obok Wrocławia, Wałbrzycha czy Opola widnieje miasto Wołczyn i nauczyciel geografii mgr Bogusław Włos. Do etapu ustnego zakwalifikował się mój kolega z klasy I LO, Mateusz Łężny. Szybko przekazałam mu tę informację i niecierpliwie wyczekiwałam następnego ranka, by zobaczyć jak pójdzie pierwszemu reprezentantowi naszej szkoły, który dostąpił tego zaszczytu."

Z kolei Mateusz przyjął tą radosną wiadomość z wielkim spokojem i z wrodzoną sobie skromnością, i tak ją opisuje: "Uważałem, że część pisemna poszła mi dobrze, lecz nie spodziewałem się, że uda mi się dostać do części ustnej, która odbywała się następnego dnia. W niedzielę około godziny 9:00 rozpoczęła się część ustna, w której udział wzięło 22 uczestników. Pierwszym etapem był quiz geograficzny składający się z 20 pytań. Nie byłem zadowolony z wyników, dlatego wiem nad czym należy pracować. Jednak nie zamierzałem rozpaczać nad sobą, ponieważ lada moment miała się rozpocząć druga część – odpowiedź ustna na wylosowany temat. Tematy w tym roku okazały się dla mnie dość łatwe. W 15 minut przygotowałem wypowiedź o oddziaływaniu środowiska naturalnego na działalność człowieka w Skandynawii, którą komisja oceniła na maksymalne 20 punktów. Chwilę później komisja ogłosiła wyniki. Udało mi się zająć 20. miejsce (3. w województwie opolskim), jednak w przyszłym roku liczę na więcej. Olimpiada była dla mnie ciekawym przeżyciem. Dowiedziałem się kilku nowych rzeczy o sobie. Poznałem paru interesujących ludzi. Wszystkich zainteresowanych z liceum zapraszam w przyszłym roku szkolnym na kolejną XLV Olimpiadę Geograficzną. Na koniec dodam, że w przyszłym roku II etap ma się odbyć w malowniczej Bystrzycy Kłodzkiej."

Należy odnotować, że finał okręgowy wygrał Wojciech Piątek, uczeń III LO we Wrocławiu, a do finału centralnego z naszego okręgu zakwalifikowało się aż 13 uczniów, głównie z liceów we Wrocławiu oraz po 2 z Wałbrzycha i Opola. Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe medale z okazji 100-lecia istnienia Polskiego Towarzystwa Geograficznego, a także zostali przez organizatorów obdarowani nagrodami rzeczowymi oraz upominkami, zostały im także wręczone dyplomy oraz zaświadczenia o uczestnictwie w XLIV OG.

Na koniec tej relacji trochę statystyki. W tegorocznej Olimpiadzie Geograficznej w całej Polsce wzięło udział ponad tysiąc uczniów, do II etapu na szczeblu regionu dostało się 868 osób, z których do części ustnej zakwalifikowało się 247. Po końcowej weryfikacji dokonanej przez Komitet Główny w Warszawie do finału w Zamościu zostało zakwalifikowanych 123 licealistów, w większości z klas trzecich, którzy uzyskali co najmniej 106 pkt. Nasz Mateusz uzyskując 101,5 pkt dosłownie otarł się o ten ostatni etap. To wielki sukces zarówno Mateusza jak i Natalii, za co należą im się wielkie gratulacje i słowa uznania za ogromny trud włożony w czasie przygotowań. Już teraz deklarują oni chęć spróbowania swoich sił w następnym roku, chcąc poszerzać swoje zainteresowania, poznać nowych, ciekawych ludzi i starać się sprostać nowym wyzwaniom. Dodatkowo promują nasze liceum i miasto Wołczyn, które to, jest jednym z najmniejszych ośrodków w Polsce, skąd uczniowie biorą udział w tym challenge'u.

Niebawem bo na przełomie kwietnia i maja zostaną opublikowane nowe tematy kolejnej XLV Olimpiady Geograficznej, więc wszystkich miłośników geografii zachęcamy do napisania pracy i spróbowania swoich sił w tym dość specyficznym wyzwaniu. Na oddanie pracy jest sporo czasu, upływa on bowiem z końcem października 2018. Więc młody przyjacielu, jeżeli chcesz przeżyć ciekawe spotkanie z geografią, to spróbuj swojej szansy w przyszłorocznej edycji Olimpiady Geograficznej.