O absurdzie wojny

Opublikowano w Życie szkolne

Po raz kolejny, na zaproszenie pani Iwony Baldy, grupa naszych licealistów wzięła udział w warsztatach filmoznawczych tym razem pod hasłem „Skundlona tragedia, uwznioślona farsa. O absurdzie wojny w kinie”.

W tematykę poruszanych zagadnień wprowadził nas dr hab. Tomasz Grzyb. Opowiedział o sytuacji politycznej, która miała miejsce na Bałkanach w latach 1992 – 1995. Następnie obejrzeliśmy film „ Ziemia niczyja” Denisa Tanovica. Ukazane zostały tam losy serbskiego i bośniackiego żołnierza. Ta czarna komedia z zaskakującym finałem, błyskotliwie krytykuje wszystkie strony konfliktu: żołnierzy, jak również siły ONZ oraz media. Konflikt bałkański stał się dla reżysera pretekstem do opowiedzenia o szaleństwie wojny w ogóle i o zachowaniu człowieka w obliczu zagrożenia.

Trzecia część spotkania to warsztaty psychologiczne poświęcone zachowaniu jednostki. Pamiętajmy: „Jeżeli jesteśmy w stanie myśleć o człowieku jako członku naszej wspólnoty, zaczynamy patrzeć na niego inaczej, ponieważ jest on do nas bardzo podobny...”