Konkurs Ojczyzna-Polszczyzna

Opublikowano w Życie szkolne

26 października 2013 roku w Powiatowym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Kluczborku odbył się II etap konkursu Ojczyzna-Polszczyzna dla licealistów. Wzięło w nim udział 13 uczniów. Pierwszą część stanowił test składający się zarówno z zadań zamkniętych jak i otwartych. Tematem przewodnim był opis świata. Podczas rozwiązywania zadań należało wykazać się wiedzą dotyczącą środków stylistycznych jak i umiejętnością czytania ze zrozumieniem. Wypracowanie natomiast polegało na udowodnieniu, że opisanie świata to zadanie niewykonalne. Test nie był trudny, aczkolwiek było kilka zadań, które wymagały logicznego myślenia i wielokrotnego przeczytania tekstów.

Zobacz więcej zdjęć

18 grudnia 2013 roku odbył się etap ustny konkursu Ojczyzna-Polszczyzna. Wszyscy uczniowie biorący udział w poprzedniej części konkursu zostali zakwalifikowani do części drugiej. Polegała ona na interpretacji wylosowanego wiersza i omówieniu go w formie ustnej przed zebraną publicznością oraz komisją oceniającą. Pomimo dużego stresu każdy wypełnił swoje zadanie bardzo dobrze. Po prezentacji dotyczącej języków na świecie komisja ogłosiła wyniki i wręczyła nagrody.

Atmosfera była wspaniała. Oba konkursy były ciekawym doświadczeniem, szczególnie etap ustny. Pozwolił on uczniom sprawdzić samych siebie w dziedzinie poprawnej polskiej mowy oraz interpretacji tekstów kultury. Jak się okazuje, nie jest to wcale łatwe. Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, jak mówimy i rzadko poprawiamy własne błędy językowe. Takie konkursy pomagają zrozumieć, dlaczego poprawna mowa i pisanie jest tak ważne.

Kamil Kasprzak I LO