Z wizytą w Turcji

Opublikowano w Comenius

Od 8 do 15 października 2014 r. pięć uczennic z naszego liceum i trzy nauczycielki w ramach programu Comenius wyjechały do Turcji. Było to już trzecie robocze spotkanie szkół współpracujących ze sobą przy realizacji projektu Podróż w czasie i przestrzeni – architektura mostem kulturowym między przeszłością a teraźniejszością. Turecki partner to szkoła średnia ogólnokształcąca znajdująca się w Besikduzu w północno-wschodniej Turcji. Ze względu na dużą odległość podróż była dla nas nie lada przedsięwzięciem.

Zobacz więcej zdjęć

Busem dotarłyśmy do Berlina, stąd z lotniska Schoenefeld odleciałyśmy do Istambułu, z Istambułu do Trabzonu również przemieszczałyśmy się samolotem. W Trabzonie czekali już na nas nauczyciele i uczniowie tureccy, w ich towarzystwie busem przyjechałyśmy do Besikduzu. Program pobytu obejmował pracę nad projektem, poznawanie tureckich zwyczajów, kultury, historii, zabytków. Tak jak w Grecji, tak i w Turcji obserwowałyśmy duże przywiązanie mieszkańców do rodzimych tradycji. Rejon Trabzonu leżący w północno-wschodniej części kraju na przestrzeni dziejów znalazł się w oddziaływaniu wpływów greckich, rzymskich, bizantyjskich, seldżuckich i osmańskich, dlatego też stanowi niezwykle interesujący kulturowo obszar z zabytkami architektury różnych kręgów cywilizacyjnych. Mogłyśmy więc zobaczyć nie tylko meczety, ale i dawne świątynie chrześcijańskie oraz monastyr w Sumeli z pierwszych wieków chrześcijaństwa. W drodze powrotnej zwiedziłyśmy Istambuł. Po raz kolejny podczas realizacji projektu architektura przemówiła do nas językiem minionych epok, zachodzących wtedy procesów historycznych, społecznych i kulturowych, dlatego też stanowi most między przeszłością a teraźniejszością.

Podobnie jak poprzednie wyjazdy, tak i ten wzmocnił więź łączącą uczniów i nauczycieli z państw uczestniczących w programie, wzbogacił wiedzę o kraju występującym w roli gospodarza, pozwolił dostrzec różnorodność, ale cechy wspólne partnerów. Turcja urzekła nas swoją gościnnością i życzliwością, mimo że rejon, który odwiedziliśmy, nie należy do najbogatszych. Polskie uczennice zostały bardzo ciepło przyjęte przez tureckie rodziny. Z pewnością każda z nas zabrała ze sobą dobre wspomnienia i moc wrażeń.