Ze stoickim spokojem…

Opublikowano w Życie szkolne

20 listopada odbyło się spotkanie licealistów z pracownikiem Uniwersytetu Opolskiego. Profesor Bartłomiej Kozera (bo o nim mowa) jest wykładowcą filozofii na tej uczelni. Wprowadził swoich słuchaczy w świat stoików i epikurejczyków. Starał się, w bardzo przystępny sposób, wytłumaczyć słuchaczom, że źródłem szczęścia jest to, co jest realizacją naszego człowieczeństwa.

Zobacz więcej zdjęć

Dowiódł również, że należy żyć zgodnie z rozumem, naturą. A szczęśliwy jest ten, kto zrealizował wszystko, na co go stać. Wyjaśnił, że cnota jest wiedzą, a wielkim szczęściem jest jej posiadanie. Należy dążyć do ideału. Ideał to mędrzec, który jest doskonały, wszystko wie. Jest równy bogom.

Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Szkoda, że tylko jedna osoba z widowni (Maciek) odważyła się na zadanie pytania. Mamy nadzieję, że kolejny wykład, który ma się odbyć w drugim semestrze, pobudzi licealistów do filozoficznych refleksji i dociekań.

Bardzo dziękujemy pani Dyrektor - Ewie Wlos i pani Bogusławie Niedziałek-Jungowskiej za zaproszenie do naszej szkoły tak znakomitego gościa.