Sienkiewiczowskie nowele oczami licealistów

Opublikowano w Życie szkolne

10 grudnia minęła 110. rocznica przyznania Henrykowi Sienkiewiczowi Literackiej Nagrody Nobla. Przed nami kolejne ważne jubileusze związane z autorem „Trylogii”. W 2016 r. przypadają - 170. rocznica jego urodzin (5 maja 1846r.) oraz setna rocznica śmierci (15 listopada 1916r.).

Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ambasada Rzeczypospolitej w Bernie ogłosiły konkurs dla młodzieży ponadgimnazjalnej pod hasłem: „Filmowe Nowele Henryka Sienkiewicza”, w którym wzięliśmy udział.

Nasze zadanie polegało na nakręceniu 3-minutowego filmu, który byłby inspirowany dowolną nowelą sienkiewiczowską. Mimo pesymistycznego nastawienia, zaczęliśmy pracę. Dobraliśmy się w grupy i wybraliśmy utwór. Na przygotowanie mieliśmy ponad miesiąc. Pracowaliśmy ciężko, jednak efekty wielogodzinnych spotkań były zaskakujące. Wszystkim bardzo się podobało, w jakimś stopniu pomogło nam się zintegrować i sprawdzić swoje aktorskie (i nie tylko) możliwości. W ten sposób zapamiętaliśmy bardzo dużo i nie żałujemy!!! Oto efekty naszej pracy.

Daria