Wyłoniliśmy zwycięzcę!

Opublikowano w Życie szkolne

W ostatnich dniach została zakończona pierwsza edycja konkursu „CZYTAM - WIĘC MYŚLĘ”.

Celami tego konkursu były m.in. popularyzowanie czytelnictwa wśród młodzieży, rozwijanie zainteresowań naukami ścisłymi i wiele innych.

Konkurs jest rozstrzygany w trzech edycjach: pierwsza - Ziemia (biologia i geografia), druga - Kosmos (fizyka i chemia) oraz trzecia - cyberprzestrzeń (matematyka i informatyka). Zadaniem uczestników jest napisanie recenzji wybranego przez siebie artykułu z czasopisma popularnonaukowego dotyczący wskazanej dziedziny nauk przyrodniczych.

W pierwszej edycji wzięli udział wyłącznie uczniowie z klasy 3 LO. Osobą, która napisała najciekawszą recenzję, a zarazem została zwycięzcą jest Wojtek Duch.
Wojtek za swoją pracę pt: „Niesporaczki- najdoskonalsze dzieło natury?” otrzymuje nagrodę książkową oraz punkty dodatnie z zachowania. Ze względu na małą ilość recenzji, zamieszczamy je wszystkie pod spodem i zachęcamy do przeczytania każdej, bo są na prawdę tego warte.

Zwycięzcy gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach.

 • Ilu z Was, zapytanych które ze zwierząt jest najbardziej przystosowane do życia, odpowiedziałoby, że to człowiek? A może kaszalot? Odpowiedź jest równie zadziwiająca jak samo zwierze o którym mowa, mianowicie, o niesporczakach.
  Nie byłoby w nich nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że dzięki tzw. kryptobiozie* są w stanie przetrwać temperaturę od +150 °C aż do -270°C(!). Nawiązując do fizyki. Być może spotkaliście się kiedyś z pojęciem zera bezwzględnego? Nie? W takim razie przybliżę Wam trochę to zagadnienie. Zero bezwzględne, czyli najniższa możliwa temperatura, panująca w kosmosie. Wynosi dokładnie -273,15 °C. Jako ciekawostkę dodam również, że najniższa temperatura, którą udało się sztucznie wytworzyć człowiekowi wynosi około -272°C. Wracając do samych niesporczaków. Podczas kryptobiozy, Tardigrada redukują swój metabolizm do 0,01% normalnego poziomu! By ponownie wróciły do stanu "żyjącego" potrzebują tylko trochę wody.
  Spytacie może, jak te małe superman'y się odżywiają? Jak odkurzacz. Tak. Odkurzacz.
  Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób niesporaczki są w stanie przetrwać ponad 30 lat w temperaturze -270°C? A może zaciekawił Cię fakt, w jaki sposób te najwytrzymalsze na świecie zwierzęta przyjmują tlen do organizmu? Może dostałeś właśnie objawienia i w Twojej głowie urodziło się pytanie "a co, jeżeli dzięki nauce wszczepilibyśmy sobie zdolności niesporaczków?". Jeśli klasyfikujesz się do chociaż jednej z wymienionych przeze mnie grup, koniecznie musisz przeczytać artykuł z czasopisma "Świat Wiedzy", wydanego w czerwcu 2016 roku na stronie 78, autorstwa dr Jana Kusznierza z Uniwersytetu Wrocławskiego.
  *termin odnoszony do form życia ukrytego, związanego najczęściej z przeżywaniem w stanie życia ukrytego niesprzyjających warunków środowiskowych lub z formą życia charakterystyczną dla określonej dla gatunku fazy rozwojowej; sprowadza się do życia przy wielokrotnie spowolnionych procesach metabolicznych, aż do ich całkowitego (acz odwracalnego) ustania
  Wojciech Duch
 • W artykule w gazecie „Świat wiedzy” z marca 2016 roku zatytułowanym „Świat według Paszczaka” (str.20) przy którego powstaniu konsultantem naukowym był pracownik Uniwersytetu Wrocławskiego , dr. Jan Kusznierz odnajdziesz odpowiedź na to pytanie. Czytając opowieść o australijskim ptaku prawie płakałam ze śmiechu. Myślałam, że większość z nas osiągnęła już szczyt lenistwa, ale mały ptaszek Podargus strigoides okazał się być w tym fenomenalny.
  Większość z nas zapewne myśli, że to leniwiec (Folivora) jest najmniej robiącym zwierzakiem świata, ma on jednak swojego godnego „przeciwnika”. Paszczak australijski to ptak z wyglądu przypominający sowę (Strigiformes). Ma ostry dziób, duże skrzydła oraz bardzo dobry wzrok, z taką budową mógłby być doskonałym drapieżnikiem.. no właśnie mógłby, ale wybiera jednak inny styl życia. Istnieją dwa powody dlaczego taki rodzaj egzystencji jest mu wygodny…
  Jedzenie samo do nas nie przyjdzie? Przed napastnikiem trzeba się bronić? Ptak nie może być kotem ani pszczołą? Paszczak ma inną teorię… Rozwinięcie tych tematów oraz wielu innych odnajdziesz w wyżej wymienionym artykule.
  Inne ptaki zachwycają nas np. prędkością lotu czy niezwykłą skutecznością w łowach, a ten niewielki, mierzący maksymalnie 50 cm i ważący 700 gramów ptak może zachwycić nas swym sprytem, wynikającym z lenistwa.
  Zachęcam do przeczytania pełnego artykułu, aby dowiedzieć się więcej o życiu tego przesłodkiego zwierzaka. Czytanie umilą ci fotografie przedstawiające tego uroczego ptaka w jego naturalnych sytuacjach życiowych. Nikt nie powiedział, że Paszczak nie może być gałązką, przecież kto mu zabroni? Mam nadzieję, że ten fragment teksu, który udało mi się napisać o życiu Podargus strigoides zachęci cię do przeczytania całego artykułu. Uwierz mi, że warto!
 • "Wiedza i życie" 9/2016 nr 9 strona 58
  "Jadowita niby-mysz" Radosław Kożuszek

  Obecnie znane nam jest około 1.9 miliona gatunków zwierząt. Jest to ogromna liczba dla wielu z nas nie do wyobrażenia. Łatwo więc domyślić się, że istnieją na świecie takie organizmy, o których nawet się nam nie śniło.
  Artykuł Radosława Kożuszka opisuje mało znane wszystkim zwierze o dumnej łacińskiej nazwie Neomys Fodien. Ewolucjoniści uważają, że ssaki takie jak Neomys zamieszkiwały ziemię w czasach kiedy po ziemi chodziły dinozaury.
  Jednak co wyróżnia tego małego zwierzaka, że stał się obiektem wartym opisania? Co ma oznaczać tytuł "Niby-mysz"? Po co tak małemu zwierzątku jad? Dlaczego i jak rzęsorek "Bawi się" ze swoimi młodymi w ciuchcię?
  Na te pytania i wiele innych odpowiedzi znajdziecie w wyżejwymienionym artykule. Czytanie umilają nam swietnie wykonane fotografie rzęsorka. Polecam przeczytanie artykułu, a zdobyte informacje mogą wam posłużyć jako ciekawostka, którą będziecie mogli się podzielić w gronie znajomych.