Dzień Geografa na Uniwersytecie Wrocławskim

Opublikowano w Życie szkolne

Rok 2018, w którym świętujemy 100-lecie Odzyskania Niepodległości jest także ważnym rokiem dla geografii, gdyż został on uznany Rokiem Polskiej Geografii i obchodzony w nim jest jubileusz 100 lat istnienia Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Z tej to okazji Instytut Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego zorganizował Ogólnopolski Dzień Geografa przygotowując interesujące wykłady, które zgromadziły ponad 200 licealistów z Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Wzięli w nich udział także tegoroczni maturzyści z wołczyńskiego liceum, zdający na maturze m.in. geografię.

Dowiedzieliśmy się m.in. o nowych kierunkach studiów jakie proponuje Instytut Geografii i Rozwoju Regionalnego, zobaczyliśmy jak współczesna nauka wykorzystuje bezzałogowe statki latające drony, odkryliśmy, że przeszłość geologiczną można również wyczytać ze słojów drzewa oraz spróbować odpowiedzieć na pytanie czy turystyka to biznes, czy także styl życia.

Wszystkie tematy były prezentowane przez pracowników naukowych Instytutu GiRR, wśród których był geomorfolog Pan mgr Filip Duszyński, który na ostatnim szkolnym Festiwalu Nauki z wielką pasją opowiadał nam o niezwykłych polskich Górach Stołowych. Oprócz wykładów znaleźliśmy czas aby odwiedzić bibliotekę w Instytucie, pozaglądać do sal wykładowych, zerknąć na wystawę przygotowaną przez Koło Naukowe Studentów Geografii oraz zrobić, krótką sesję zdjęciową na tle uroczych miejsc pięknego Wrocławia. Humory i pogoda dopisały, a krótka powtórka z geografii także przydała się, gdyż matura z geografii zbliża się wielkimi krokami. Być może dla niektórych z nas Wrocław stanie się miastem, w którym będziemy zdobywać wiedzę i umiejętności na wybranych kierunkach studiów.