Kraków szlakiem Wyspiańskiego

Opublikowano w Życie szkolne

Pod koniec września klasa I LO wraz z wychowawczynią Iwoną Baldy oraz psychologiem Marianem Koską pojechała na wycieczkę do Krakowa.

Zaczęliśmy nasze zwiedzanie od krakowskiej dzielnicy - Bronowice, gdzie mogliśmy zobaczyć miejsce akcji lektury „Wesele”. Kolejnym punktem wycieczki był piękny Rynek w Krakowie. Mieliśmy także okazję wstąpić do Instytutu Lekarskiego, gdzie zobaczyliśmy zaprojektowaną przez Wyspiańskiego klatkę schodową oraz krzesła i fotele w Sali Malinowej Instytutu.

Zobaczyliśmy m.in. Teatr im. J. Słowackiego, gdzie odbyła się premiera „Wesela”, Akademię Sztuk Pięknych, gdzie Wyspiański studiował i był profesorem oraz miejsca kojarzone z jego sztuką (kościół Franciszkanów, bazylika Mariacka, Planty). Witraże znajdujące się w oknach kościoła zaparły dech w piersi niejednemu.

Muzeum Narodowe w Krakowie było ostatnim punktem naszej wycieczki. Na miejscu, oglądaliśmy wystawę poświęconą wielkiemu artyście Stanisławowi Wyspiańskiemu, który oprócz pisania książek był także świetnym malarzem, grafikiem, architektem oraz projektantem mebli. Na wystawie jest pokazanych blisko 500 z liczącego około 900 pozycji zbioru prac tego artysty, jednego z najwybitniejszych twórców polskich.

Wycieczka do Krakowa poświęcona Wyspiańskiemu, dzięki świetnej pani przewodnik, dała nam dużą dawkę wiedzy o tym niesamowitym artyście, nazywanym polskim Leonardo da Vinci.

Wszystkim bardzo podobała się wycieczka. Dzięki niej uczniowie bardziej się poznali i czegoś ciekawego dowiedzieli.

KP, KZ