Sezon operowy

Opublikowano w Życie szkolne

4 stycznia kolejna grupa uczniów z Zespołu Szkół wybrała się do wrocławskiej opery. Była to przede wszystkim młodzież z klasy III A i III B gimnazjum oraz po kilku przedstawicieli z klasy III C, III D i II LO. Uczniowie obejrzeli przedstawienie "Kandyd" współczesnego amerykańskiego kompozytora o rosyjsko-żydowskich korzeniach Leonarda Bernsteina, autora głośnego musicalu West Side Story z 1957 r. We wrocławskiej operze premiera sztuki odbyła się w zeszłym roku z okazji setnej rocznicy urodzin muzyka.

 

"Kandyd" to filozoficzna powiastka francuskiego myśliciela Woltera o ironicznym i sarkastycznym charakterze, której tytułowy bohater, wędrując po świecie, musi mierzyć ciągle realną rzeczywistość ze swoim idealistycznym wyobrażeniem świata i wyznawanymi wartościami. Dla niektórych uczniów był to pierwszy kontakt z operą i również musieli skonfrontować swoje wyobrażenie o sztuce operowej z tym, co obejrzeli na scenie. Wielu uczestników wycieczki wyraziło chęć kolejnego wyjazdu, zatem ten rodzaj widowisk przypadł im do gustu. 

10 stycznia do opery wyjechali pracownicy szkoły na spektakl "Skrzypek na dachu". W obydwóch przypadkach widownia była wypełniona. Oby tak dalej, wszak muzyka łagodzi obyczaje, uczy wrażliwości, otwiera horyzonty człowieka na to co piękne, twórcze i wyjątkowe.