Dekada z Olimpiadą Geograficzną

Opublikowano w Życie szkolne

Kiedyś znany amerykański pisarz Mark Twain napisał: "Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego czego nie zrobiłeś, niż tego co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj. Śnij. Odkrywaj." Geografia jest tą dziedziną, dzięki której można odkrywać, poznawać, podróżować, jednym słowem można spełniać swoje marzenia. Geografia może być uzupełnieniem naszego codziennego życia, często jest towarzyszką podczas podróży i wypoczynku, ale może być także pasją, którą pielęgnujemy, rozwijamy i często stwierdzamy, że chociaż już wszystko zostało odkryte i poznane, to są jeszcze intrygujące miejsca na Ziemi, o których dowiadujemy się po raz pierwszy.

W 12-letniej historii wołczyńskiego liceum geografia wyróżniła się m. in. corocznym udziałem młodych miłośników tej dyscypliny wiedzy w Olimpiadzie Geograficznej. Po raz pierwszy miało to miejsce w roku szkolnym 2009/2010, gdzie do finału okręgowego obejmującego dwa województwa opolskie i dolnośląskie, zakwalifikował się uczeń kl. II Piotr Herbut. Olimpiada przedmiotowa posiada trzy poziomy eliminacji. W pierwszym etapie uczeń jest zobowiązany do napisania pracy badawczej na jeden z 4 zaproponowanych tematów z geografii fizycznej lub społeczno - ekonomicznej, często w oparciu o lokalne środowisko. Aby dostać się do II etapu na poziomie okręgu (w Polsce jest 14 okręgów obejmujących na ogół jedno, czasami dwa województwa), praca ucznia musi uzyskać co najmniej 75 pkt. na 100 możliwych. Sprawdzenie i weryfikację pracy dokonują pracownicy naukowi wchodzący w skład Komitetu Okręgowego, który w naszym przypadku ma siedzibę na Uniwersytecie Wrocławskim w Instytucie Geografii i Rozwoju Regionalnego. Trzeci etap to finał centralny, który co roku odbywa się w innym mieście, do którego jest kwalifikowanych około 120 najlepszych uczestników z całej Polski.

W ciągu tych minionych 10 lat z Liceum Ogólnokształcącego w Wołczynie do finału okręgowego uczniowie kwalifikowali się łącznie 26 razy. Dwie uczennice Natalia Nalepa oraz Monika Habińska - Walczak brały udział 3 razy, natomiast spora grupa licealistów ma za sobą dwukrotny udział. Są to Piotr Herbut, Agnieszka Kotwicka, Iwona Kasprzak, Dominika Schudok, Kamila Nita, Joanna Adamska oraz Mateusz Łężny. Jednorazową przygodą z olimpiadą mogą pochwalić się Paweł Lesiak, Patrycja Hirszel, Magdalena Tomaszewska, Anna Maksymiuk, Daniel Habiński - Walczak i Ewa Betkier. Należy tutaj wspomnieć, że trud napisania pracy kwalifikującej do II etapu podejmowało kilkanaście osób więcej, ale surowe sito weryfikatorów nie zawsze było dla nich łaskawe. Jak dotychczas najwyżej została oceniona praca tegorocznej maturzystki Natalii Nalepy, która uzyskała 92 pkt. za opisanie sieci transportowej i zróżnicowanej dostępności komunikacyjnej w naszej gminie Wołczyn. Na uwagę zasługują również prace ocenione powyżej 85 pkt. autorstwa K. Nity w 2016r., opisującej walory użytku ekologicznego "Rozalia" k/Komorzna, P. Lesiaka, który w 2011r. zajął się szczegółową analizą nowowyremontowanego odcinka drogi powiatowej Wołczyn-Biskupice i P. Herbuta z roku 2010, który dokonał fizycznogeograficznej charakterystyki stawu w Krzywiczynach.

Jednak największe sukcesy w olimpiadowych zmaganiach odniósł Mateusz Łężny, uczeń klasy II, który w ubiegłym i bieżącym roku na etapie okręgowym, kwalifikując się do ścisłego finału ustnego, walczył o awans do finału centralnego. W doborowej stawce licealistów pochodzących z renomowanych "ogólniaków" z Wrocławia, Wałbrzycha, Legnicy, Jeleniej Góry, Opola, Nysy, Kędzierzyna-Koźla czy Olesna, wykazał się dużą wiedzą geograficzną oraz ujmującą swobodą wypowiedzi podczas indywidualnej prezentacji, zajmował dwa razy trzecie miejsce w woj. opolskim. Niestety do upragnionego finału centralnego w Zamościu (2018) i Kołobrzegu (2019) zabrakło kilku punktów. Należy tutaj nadmienić, że Mateusz trzy lata temu, jako uczeń III klasy gimnazjum, uzyskał tytuł laureata w Wojewódzkim Konkursie Geograficznym na Opolszczyźnie.

Na koniec kilka łyków statystyki o Olimpiadzie Geograficznej. Po raz pierwszy została ona przeprowadzona w 1974r., więc w tym roku była to już jej XLV edycja. Głównym jej organizatorem jest Polskie Towarzystwo Geograficzne, organizacja, która w ubiegłym roku obchodziła swoją 100-rocznicę istnienia, a patronat merytoryczno-finansowy sprawuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. W całej Polsce co roku bierze w niej udział ponad tysiąc uczniów, głównie są to licealiści, chociaż zdarzają się także bardzo zdolni gimnazjaliści. Pozytywną weryfikację napisanych prac przechodzi około 900 uczniów, którzy zazwyczaj w pierwszej połowie lutego w swoich okręgach zmagają się z pytaniami geograficznymi w formie pisemnej. Do ścisłego finału ustnego kwalifikowanych jest około 250 uczniów, z których około połowa, po weryfikacji przez Komitet Główny w Warszawie, bierze udział w finale centralnym (uczestnicy tego finału mają bardzo ułatwioną drogę na wyższe uczelnie, natomiast laureaci otrzymują przysłowiowy indeks). W naszym okręgu dolnośląsko-opolskim, który jest jednym z większych w Polsce, zainteresowanych olimpiadą jest co roku około 100 uczniów, do II etapu kwalifikuje się od 60 do 80, do finału ustnego na szczeblu okręgu awansuje ok. 20 najlepszych, na finał centralny jedzie od 6 do 12 uczniów. Finały okręgowe odbywają się cyklicznie w różnych miejscowościach Opolszczyzny i Dolnego Śląska. W tym roku gospodarzem była Bystrzyca Kłodzka, gdzie podobnie jak rok wcześniej w Legnicy uczestniczyli Natalia Nalepa i Mateusz Łężny. Ponadto gospodarzami były także: Jelenia Góra, Wrocław, Szklarska Poręba, Oborniki Śląskie i Opole.

Dzięki aktywności naszych uczniów na przestrzeni tych 10 lat, którzy brali udział w Olimpiadzie Geograficznej, niewielkie wołczyńskie liceum jest już dobrze znane i rozpoznawane zarówno pośród uczestników jak i członków jury. A niewielki Wołczyn, który jest jednym z najmniejszych miejscowości w Polsce uczestniczących w olimpiadzie, stał się także znany i popularny. Są także inne "olimpiadowe" owoce, otóż dwie nasze absolwentki, które uczestniczyły w olimpiadzie, aktualnie studiują geografię. Jedna rozpoczęła magisterium na Uniwersytecie Jagiellońskim, druga jest studentką II roku Uniwersytetu Wrocławskiego.

Cytując Eugeniusza Romera, wielkiego polskiego kartografa, który mawiał, że „Rzut oka na mapę Europy wskazuje, że Polska to wielka rzecz.“ można zaryzykować parafrazę, iż geografia to piękna rzecz, która na pewno pomaga poznać Polskę, Europę i inne kontynenty.