Spotkanie Comeniusa w Wołczynie

Opublikowano w Comenius

Spotkanie uczestników międzynarodowego projektu Comenius – Uczenie się przez całe życie: „Parki i ogrody w europie – wczoraj i dziś” w Publicznym Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wołczynie.

W dniach 7 - 11 grudnia 2014 ponad dwudziestoosobowa grupa uczniów i nauczycieli z Rumunii, Portugalii i Finlandii odwiedziła Gimnazjalno - Licealny Zespół Szkół w Wołczynie. Było to już piąte spotkanie szkół partnerskich, którego organizatorem było tym razem wołczyńskie gimnazjum z grupą 30 uczniów z klas I, II i III oraz opiekunami: panią dyrektor E. Włos, panią B. Tyszkowską, panem B. Włosem, panią E. Bysiec, panią M. Ossolińską- Olszyńską i panem M. Muzyką.

Zobacz więcej zdjęć

Zgodnie z programem spotkania partnerzy z zaprzyjaźnionych szkół przyjechali do naszego miasta w niedzielę wieczorem i po krótkim powitaniu w szkole i poznaniu rodzin, u których mieli spędzić kolejne klika dni wszyscy udali się do swoich "nowych" domów. Następnie, przez trzy kolejne dni goście poznawali nasz kraj, system edukacji, parki i ogrody w naszym regionie oraz uczestniczyli w zajęciach w szkole.

Pierwszego dnia po powitaniu wszystkich przez pana vice dyrektora Dariusza Jaśkiewicza i oprowadzeniu po szkole, goście poznawali polskie tradycje bożonarodzeniowe. Pod kierunkiem pani Małgorzaty Jendrysiak wykonywali stroiki świąteczne, zdobili pierniki i wykonali wspólnie kartkę świąteczną. Tradycyjnie podczas spotkania posadzono drzewko symbolizujące nasz projekt. Odbyło się również spotkanie z Burmistrzem Wołczyna panem Janem Leszkiem Wiąckiem i Vice Burmistrzem panem Bogusławem Adaszyńskim w Urzędzie Miejskim w Wołczynie, podczas którego uczestnicy spotkania poznali walory krajobrazowe naszej gminy, historię miasta oraz otrzymali drobne upominki. Wieczorem wszyscy pojechali do Grodu Rycerskiego pod Byczyną, gdzie gości przywitały salwy armatnie, pyszne staropolskie smakołyki i opowieści o tradycjach rycerstwa w Polsce.

Kolejnego dnia odbyła się wycieczka do Wrocławia gdzie uczestnicy mogli poznać przykłady różnorodnych parków miejskich. Zobaczyli przepiękny Park Szczytnicki, a w nim przykłady ogrodu angielskiego, francuskiego i ogród japoński. Następnie ogród botaniczny, ogrody barokowe przy Ossolineum i Pałacu Arcybiskupim, Ostrów Tumski z ruchomą szopką w Kościele NMP na Piasku, a na koniec goście zostali zaproszeni na Jarmark Bożonarodzeniowy na wrocławskim rynku. Zachwytom nie było końca!

Środa była dniem poznawania parków i ogrodów w naszym regionie. Zwiedzanie rozpoczęło się w Ładzy - siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Podczas zajęć edukacyjnych prowadzonych przez pana Dominika Łęgowskiego uczestnicy poznawali rzadkie gatunki zwierząt, roślin i owadów charakterystycznych dla tego parku. Następnie goście poznali historię parku historycznego w Pokoju i oglądali pozostałości po dawnych budowlach, rzeźbach i ogrodach przypałacowych wraz z niezwykłym okazem sosny wejmutki, najgrubszego tego gatunku drzewa w Polsce (521 cm w obwodzie)! Ostatnim zwiedzanym parkiem był Park Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie. Był to przykład parku tematycznego, gdzie wiedza jest przekazywana w atrakcyjny sposób, poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii audiowizualnych.

Po powrocie z wycieczki i krótkim odpoczynku wszyscy uczestnicy oraz rodziny goszczące spotkali się w szkole na uroczystości kończącej spotkanie w Polsce. Podczas części oficjalnej goście otrzymali certyfikaty potwierdzające pobyt w naszym kraju, podziękowali rodzinom za gościnę i podzielili się swoimi refleksjami z pobytu w Polsce. Następnie uczestnicy spotkania uczyli się nawzajem tradycyjnych tańców z każdego kraju. Polscy uczniowie nauczyli wszystkich tańczyć Poloneza. Rodzice przygotowali na tę okazję pyszne potrawy i wypieki kuchni polskiej oraz wspaniały tort z flagami państw biorących udział w tym spotkaniu. Pożegnanie było długie i pełne emocji. Nie obyło się bez łez i nadziei na kolejne spotkanie w marcu 2015 w Portugalii.

Comenius Team from PG im. JP II, Wołczyn